Závislost na zdrojích EU pro realizaci klíčových projektů a podpory školám

Reálnou hrozbou je, že při výpadku těchto prostředků, které mimochodem částečně vyplňují deficit ve financování vzdělávacího systému z domácích zdrojů (viz Slabina Vysoce podprůměrná úroveň financování veřejného školství), je jejich postupné omezování a nutnost přejít na financování z národních zdrojů, se kterými však státní rozpočet nemusí počítat.

Hrozbou je i to, že dochází k využívání zdrojů EU na financování opatření, která by měla být systémově ukotvena v rozpočtu rezortu. V tomto ohledu jde především o zajištění dalších pedagogických a nepedagogických pracovníků školám prostřednictvím užívání tzv. „personálních šablon„, popř. využívání zmíněných šablon pro financování DVPP atd.

1 komentář u „Závislost na zdrojích EU pro realizaci klíčových projektů a podpory školám“

  1. Opět bod který píšu k nesouvisejícímu tématu s tím, že by si dle mého spíše zasloužil samostatný bullet point, a tím je pozice zřizovatelů. Jejich stav je dobře popsán v druhé části, tj. „slabiny“, současně ale jde dle mého o jednu z největších hrozeb: nechápání a nenaplňování role zřizovatele, a jeho nekompetentnost, zejména u menších obcí, kde ostatně vysoká kompetence zřizovatele ani není standardně možná.

Napsat komentář